Jaunie pianisti spēlē džezu un populāro mūziku

IMG 0203 2

Šā gada 7. martā plkst.12.00 notika Latvijas XXIII Jauno pianistu festivāla ”Klavieres populārajā mūzikā un džezā” noslēguma koncerts. Pasākumā bija brīva ieeja un noskaņu palīdzēja radīt kultūrvēsturiskās Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas telpas, īpaši Lielā zāle un izcilās Steinway klavieres. Festivāla tēma šogad “Pozitīva džeza mūzika klavierēm”. Piedalījās Rīgas četru vispārizglītojošo skolu ar mūzikas virzienu un Latvijas divpadsmit vispārizglītojošo skolu ar mūzikas virzienu klavieru klases skolēni (54 dalībnieki un 35 pedagogi) solo un dažādu ansambļu priekšnesumos. Atlases dalībnieki I un II aktivitāšu posmā bija Rīgas četru vispārizglītojošo mūzikas profesionāli orientēta virziena skolu skolēni, kā arī Latvijas divpadsmit vispārizglītojošo mūzikas profesionāli orientēta virziena skolu skolēni. Pavisam kopā ~1324 skolēni un 64 skolotāji. Viņi ir izgājuši konkursa atlasi savās skolās un gatavojās uzstāties fināla koncertā.
Festivāla viesmākslinieki bija pianisma izcilības Jurijs Spigins, Romāns Vendiņš un Atis Andersons. Viņu uzmundrinājums un priekšnesums ar džeza impovizāciju noteikti iedvesmos bērnus un jauniešus uz visu nākošo gadu. Festivāla patronese un konsultante kā jau katru gadu bija Dr.paed. Larisa Maļkova.
Viens no svarīgākajiem festivāla mērķiem ir dot iespēju jaunajiem mūziķiem izbaudīt klavierspēli labā koncertzālē pie izcila instrumenta. Festivāls tiek organizēts ilgtermiņā sākot no 1997.gada un ir noticis Melngalvju namā, Lielajā ģildē, Mazajā ģildē, Vernisāžā, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā, Jelgavas 4. vidusskolas Jaunajā zālē un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Šo festivālu ir plānots organizēt ik gadus ilglaicīgi. Festivāla iniciators ir Rīgas 6.vidusskolas direktors Haralds Bārzdiņš. Ilggadējie festivāla organizētāji un vadītāji bija Dr. paed. Jurijs Spigins un Dr. paed. Larisa Maļkova. Sākot ar Latvijas valsts simtgades godam veltīto festivālu, kopš 2018. gada to rīko un vada pianiste Edīte Millere un NODIBINĀJUMS JAUNO PIANISTU FESTIVĀLS KLAVIERES POPULĀRAJĀ MŪZIKĀ UN DŽEZĀ.
Mūzikas skolu pianisma festivāli ir kļuvuši tradicionāli, taču bieži vien netiek pienācīgi novērtēts tas devums Rīgas un Latvijas mūzikas un kultūras dzīvē, ko rada tie jaunieši, kas absolvējuši vidusskolas ar mūzikas virzienu: te jāmin tādas izcilības kā Andris Nelsons, Sonora Vaice, Sergejs Jēgers, Maija Kovaļevska, Daiga Gaismiņa, Guntis Kuzma, Dace Šteina – Adviljone. Šāds festivāls ir ne vien zināma veida atskaite un paceļ māksliniecisko līmeni mūzikas novirziena vispārizglītojošo skolu konkurencē, bet arī iepazīstina ar saviem sasniegumiem un prefesionālās varēšanas līmeni mūzikas pazinējus, un īpaši, jauniešus no Rīgas mūzikas skolām un vispārizglītojošām skolām. Un starp tradicionālajiem pianistu festivāliem šis ir īpašs ar to, ka jaunieši demonstrē savu varēšanu arī improvizācijā, džezā un populārajā mūzikā. Bieži vien tieši šādi festivāli ļauj tikt pamanītiem un uzplaukt jauniem mūzikas talantiem.
Blakus mūsu nacionālo un pasaules izcilo akadēmisko komponistu klaviermūzikai dalībnieki rādīs savas spējas improvizācijā džezā un populārajā mūzikā – jomās, kurām mazāk pievēršas mūzikas skolas, bet kur aizvien vajadzīga jauno mūziķu sagatavošana, kas balstīta uz profesionāliem pamatiem. Tā ir vēl viena papildus vērtība, ar ko šis festivāls atšķiras no citiem tradicionāliem pianisma festivāliem.
‘’Mūzikas izglītība var iekvēlināt bērna iztēli vai arī kaislību pilnu dzīvi. Ja jūs dāvināt bērniem jaunu pasauli izpētei, izaicinājumi un iespējas ir bezgalīgas. Mūzikas izglītība nevar būt dažu veiksminieku privilēģija, tai jābūt katra bērna pasaules sastāvdaļai. Kopējā muzicēšanā tiek veicināti arī integrācijas mērķi”, uzskata festivāla organizatori,”- rakstīja Inese Lūsiņa laikrakstā ‘’Diena’’.
Festivālu rīko NODIBINĀJUMS JAUNO PIANISTU FESTIVĀLS KLAVIERES POPULĀRAJĀ MŪZIKĀ UN DŽEZĀ. Šogad festivāla atbalstītāji ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija un Rīgas dome. Sekot līdzi festivāla aktualitātēm aicinām Facebook: Jauno pianistu festivāls “Klavieres populārajā mūzikā un džezā”. Koncerta skaņu režisors Kārlis Zvejnieks, festivāla asistente Herta Jūlija Barkāne, fotogrāfe Līga Suktere, video autors Igors Poļežajevs.
Visiem priecīgs paldies! Mums izdevās lielisks koncerts! Tiekamies atkal nākošā gadā!

Sagatavoja:
NODIBINĀJUMS JAUNO PIANISTU FESTIVĀLS KLAVIERES POPULĀRAJĀ MŪZIKĀ UN DŽEZĀ
Valde Edīte Millere
Tālr.29824571
e-pasts: pianistipopjazz@inbox.lv