Lelde Maija Līce
12.a klases skolniece
Jau kopš 2008. gada Latvijā notiek akcija “Atpakaļ uz skolu”. Pasākuma ietvaros valsts pārvaldē un Eiropas Savienības (ES) institūcijās strādājošie, kā arī citi eksperti ES jautājumos – nevalstisko organizāciju pārstāvji un augstskolu pasniedzēji – dodas uz skolām, lai stāstītu jauniešiem par ES, tās ietekmi mūsu ikdienā un savu darbu saistībā ar ES. Akcija “Atpakaļ uz skolu 2015” norisinājās no 23.marta līdz 22.maijam.
Darbs Eiropas Savienības institūcijās
11.maijā Rīgas 45.vidusskolā viesojās Eiropas Komisijas Enerģētikas direkcijas atjaunojamo energoresursu nodaļas darbiniece Kristīne Kozlova. Viņa jauniešiem pastāstīja par Eiropas Savienības uzbūvi un darbu ES institūcijās.
Jauniešu auditorija pārsvarā sastāvēja no 12.klašu skolēniem, tāpēc Kristīne deva arī vērtīgus padomus tiem, kuri savu nākotni vēlas saistīt ar darbu valsts pārvaldē vai Eiropas Savienības institūcijās. Kristīne uzsvēra, ka šodienas darba tirgū, ari Eiropas Savienības institūcijās, arvien pieprasītākas ir tieši specializētās zināšanas un prasmes. Tradicionāli ES institūcijas vienmēr ir nodarbinājušas juristus, ekonomistus, starptautisko attiecību speciālistus. Taču šodien vairāk tiek meklēti juristi vai ekonomisti ar specializāciju tieši tehniskajās zinātnēs vai inženierzinībās. Tādēļ viņa ieteica jauniešiem ļoti nopietni izvērtēt savu nākotnes profesijas izvēli, īpaši izceļot to, ka eksakto zinātņu apguve kļūst arvien svarīgāka nākotnes darba tirgū. Svešvalodas un rakstītprasme vairs netiek uzskatītas par kvalifikāciju – mūsdienu darba tirgū tās jau ir pamatprasmes.
Atpakaļ uz skolu
Tas, ka Kristīne viesojās tieši Rīgas 45.vidusskolā arī nebija nejaušība. Tieši šajā skolā viņa sāka savu ceļu zināšanu pasaulē un apzinājās savus pirmos, nopietnos mērķus, kuri vēlāk ietekmēja arī viņas tālāko dzīves ceļu. Skolotāja Gunta Vigule Kristīni raksturo kā ļoti apzinīgu un kārtīgu meiteni, kura jau skolas laikā interesējusies par dažādām, daudzpusīgām tēmām. Piekrītot skolotājas Vigules teiktajam, Kristīnes, tolaik vēl Plamšes, bijusī audzinātāja Silvija Galviņa atceras, ka Kristīnes klases biedriem jau pamatskolas laikā bijis skaidrs tas, ka viņa kļūs par žurnālisti, jo visos klases un skolas pasākumos viņas klātbūtne bija pamanāma, bet ārpusskolas- bieži vērotājas lomā. Pati Kristīne gan šo faktu īsti neatminējās, bet sacīja, ka skolas laikā vēl pilnībā pārliecināta par savas nākotnes profesijas izvēli nebija. Kristīnes izvēle par labu žurnālistikas programmai Latvijas Universitātē notika tāpēc, ka skolas laikā viņai ir paticis rakstīt, padevušies sacerējumi, kā arī liela loma bijusi tam, ka Kristīnes mamma bija saistīta ar šo profesiju. Tomēr politika un Eiropas Savienība tajā laikā neesot pat sapņos rādījusies. Kristīne atminas: “11.klasē pirmo reizi mūsu skolā un mūsu klasē bija viesstudente no Norvēģijas. Tās mums visiem klasē bija interesantas pārmaiņas, bet tikai pēc pāris mēnešiem mūsu jaunajai klasesbiedrenei Norvēģijas varas iestādes ieteica atgriezties mājās drošībā. Tas bija šķiet 1990.vai 1991.gads, un iemesls šādiem drošības pasākumiem bija Persijas līča konflikts un tam sekojošie ASV un alianses spēku uzlidojumi Irākai (Padomju Savienība tobrīd tika uzskatīta par Irākas sabiedroto). Iespējams, tas arī bija sakarā ar briestošajām pārmaiņām Padomju Savienībā. Tobrīd, man liekas, ka es pirmo reizi sāku saprast, ka eksistē procesi un cita līmeņa notikumi, kas notiek globālā mērogā un ka tie var ļoti strauji izmainīt mūsu dzīvi.”
Atgriešanās skolā Kristīnei bija satraucošs piedzīvojums. Esot bijis ļoti interesanti izstaigāt skolu, tās apkārtni, atgriezties vecajā klasē, kura, kā par brīnumu, neesot īpaši mainījusies. Taču viņai esot prieks redzēt, ka tajā pašā interjerā ir parādījušās modernās tehnoloģijas, kā, piemēram, interaktīvā tāfele un internets.
Arī mēs, Rīgas 45.vidusskolas 12.klašu skolēni, sakām lielu paldies Kristīnei Kozlovai par doto ieskatu Eiropas Savienības darbībā un dalīšanos ar savu veiksmes stāstu.